Techniky Měkkých Tkání (TMT) – to, co většina pacientů mylně považuje za masáže. Pod tímto pojmem se ukrývají různé hmaty, které slouží k vyvolání specifického nastavení těla. Masáž patří do skupiny TMT, ale jako terapie se provádí pouze u vybraných diagnóz, např. chronická zácpa.

Mobilizace – lidově řečeno „křupnutí“. Techniky, které mají ovlivnit hybnost různých kloubů. Je to i další technika, která je zaměnitelná s masáží, nebo s TMT. Na rozdíl od TMT, které jsou zaměřené na měkké tkáně, mobilizace se snaží ovlivňovat hlavně klouby. Extrémní příklad mobilizací je chiropraxe.

Příklad z praxe: Od fyzioterapeutky A dostane sadu cviků, k posílení zádových svalů, protože její diagnostika ji ukázala, že tam je Vaše slabé místo a potenciální zdroj potíží. Poctivě cvičíte, ale obtíže úplně neodezněli. Navštívíte proto fyzioterapeuta B, od kterého dostane jiné cviky, a dokonce Vám zakáže cvičit to co jste cvičili doteď. Je to proto, že diagnostika od B ukázala, že Vaše zádové svaly (vycvičené díky cvikům od A) již nejsou problém, nebo, je potřebujete cvičit jiným způsobem. Faktor času v terapii.

chase-kinney-801570-unsplash

Individuální Léčebná Tělesná Výchova (iLTV) – cviky, které jsou určené pro zaléčení Vás a Vašich potíží. Konkrétní soubor cviků závisí na tom, na co se daný fyzioterapeut specializuje. Je časté, že od různých terapeutů dostanete soubor různých cviků zaměřených na jiné obtíže. Proto ne všechny cviky jsou vhodné pro pokračovaní v terapií.

Techniky na Neurofyziologickém Podkladu – jedny z nejmodernějších a nejefektivnějších nástrojů dnešní fyzioterapie. Skrze cvičení ve speciálních polohách se tělo „rozpomene“ na správné pohybové vzorce. V ČR jsou nejrozšířenější Dynamická Neuromuskulární Stabilizace (DNS) profesora Koláře, Proprioceptivní Nervosvalová Facilitace (PNF) doktora Kabata, Vojtova metoda profesora V. Vojtu, Akrální koaktivační terapie Ingrid Palaščákové Špringrové (ACT) a Bobathova metoda manželů Bobathových.

Elektroterapie – různé proudy dle pokynů lékaře (typ, umístnění, intenzita, čas). Použitelné ke stimulaci i ke zklidnění svalů a svalových skupin.

Ultrazvuk/UZ – použití ultrazvukového přístroje dle pokynů lékaře (umístnění, intenzita, čas). Podstatou je mechanické vlnění, které proniká hlouběji do tkání, kde má relaxační účinky na konkrétní sval nebo svalovou skupinu.

Vakuum-kompresivní terapie – zvyšování a snižování tlaku na tělo ve speciálním oblečení. Nejčastěji využívané jako tzv. přístrojová lymfodrenáž.

Rázová vlna – je akustická vlna, která má za cíl rozkmitat pevnou strukturu, která tam nemá být. Typicky je RV používána k ošetřování patních ostruh.

Magnetoterapie/MGT – využití přístroje generujícího magnetické pole dle pokynů lékaře (umístnění, program, čas). Výhodou je, že lez aplikovat skrze oděv a i sádru. Pozor při použití u pooperačních stavů, kde je ponechán kov v těle a při těhotenství.

Fototerapie – terapie světlem nepolarizovaným (ultrafialové a viditelné spektrum) a polarizovaným (laser a biolampa). Nejčastěji jsou klinicky používané různé lasery, ať už bodové nebo plošné, tzv. sprchy.

Termoterapie – terapie teplotou, ať negativní (ochlazování) nebo pozitivní (zahřívání). Patří sem kryokomory, různé chladivé/hřejivé zábaly (třeba parafinový zábal na část těla je stálice lazebnických zařízení),

Hydroterapie – neboli vodoléčba, zahrnuje terapeutické účinky vody ve všech podobách od nožní vířivky až po skupinové cvičení v bazénu. Nesmíme zapomenout ale i na sauny, inhalace a oxygenoterapii.

Injekce CO2 – skrze injekci je do podkoží vpraven medicínský oxid uhličitý.