Jak si vyberu fyzioterapeuta?
Navzdory populárnímu názoru, fyzioterapeut a masér není to samé. Základní masérský kurz zabere několik víkendů, fyzioterapeutem se stane člověk až vystudováním vysoké školy (v minulosti specializovaná střední škola).
Učení se školou nekončí a následuje mnohaleté vzdělávání se ve směrech a specializacích, které danému terapeutovi nejvíce sedí a potřebuje je k práci. Proto jsou fyzioterapeuti vysokoškolsky vzdělaní odborníci s různou paletou znalostí a zkušeností. Hledejte, čím se zabývá a s jakými nástroji pracuje. Na různé potíže zabírají různé techniky.

- Internet je fajn začátek, ale recenze mohou být zavádějící.
- Doporučení od známého je osvědčená kvalita.
- Můžete i zvednout telefon a terapeuta se přímo zeptat, jestli Vám může nějak pomoct. Berte ale v potaz, že na kvalifikovaný odhad Vás musí terapeut vidět a nestačí pouze slyšet diagnózu.
- Osobní setkání bývá nejpřínosnější zejména u chronických obtíží. Ty jsou během na dlouhou trať a kvalitní a bezproblémový vztah pacient-terapeut léčbu ulehčí.
Mám jít soukromě nebo „na pojišťovnu“?

Na obvyklé obtíže a většinu lehčích potíží, ať už po úrazu nebo operaci, stačí balíček služeb hrazených zdravotní pojišťovnou. Ale dlouhé objednací lhůty mohou z akutních obtíží udělat chronické, nebo spustit obtíže tam, kde předtím nebyly . Pro podrobnější srovnání se podívejte na systém úhrady.
Kliniky mívají místo pro doplácející pacienty nebo pacienty-samoplátce i při naplněné kapacitě na pojišťovnu.
Chronické nebo speciální obtíže potřebují více času a vzdělání pracovníků, což se odráží v ceně terapií. Zato ale dostanete techniky nehrazené pojišťovnami, více času pro terapii a rychlejší začátek léčby. Čím akutnější obtíže, tím dříve doporučuji vyhledat pomoc, protože…
Chci na pojišťovnu, co k tomu potřebuji?

V první řadě potřebujete papír (žádanku) „Poukaz na vyšetření/ošetření FT“, který Vám vystaví ošetřující lékař (praktický lékař pro dospělé/děti, internista, ortoped, neurolog, rehabilitační lékař, a další) dle svého uvážení (někdy z různých důvodů odmítají).
Pokud se nedokážete rozhodnout, kterého lékaře se zeptat, doporučuji navštívit rehabilitačního lékaře, ti jsou školeni v technikách fyzioterapeutů a mají přehled, s čím lze pomoct skrze fyzioterapii.
Se žádankou se pak musíte objednat na pracoviště, kde bude rehabilitace probíhat. Žádanka má platnost 7 dní, a do té doby je nutné poukaz uplatnit – objednat se.
Žádanku pak odevzdáte na ambulanci při zahájení terapie.